Forum Polskiego Instytutu Psychoterapii Integratywnej
w Krakowie

Koniecznie zapoznaj się ze zmianami w dziale INFO->NEWS
Teraz jest Pt paź 18, 2019 5:16 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: So kwi 26, 2008 11:51 am 

Witajcie.
Intryguje mnie termin "Psychoterapia Integratywna", której zresztą jestem uczestnikiem u A.Nehrebeckiego. Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić i nieco opisać jakie podejścia i metody składają się na taką terapię - oczywiście w wymiarze popularnonaukowym, bo jestem laikiem.
Na spotkaniach mam świadomość metody Hellingera oraz terapii prowokatywnej, o której mam takie wyobrażenie (może niesłuszne), że polega na mieszaniu z błotem klienta celem zamiany rozpaczy w gniew :D
Jakie inne szkoły się integrują?

Zgłoś post
 Tytuł:
PostNapisane: So kwi 26, 2008 11:28 pm 
Site Admin

Może aż tak kompetentny i biegły w tym nie jestem, ale myślę, że integrować można z powodzeniem kilka podejść, np. psychoanalityczne, psychodynamiczne, systemowe, behawioralno-poznawcze, body-work czyli wszystko to co składa się na pracę z ciałem, na pewno elementy gestalt czy terapii ericksonowskiej.

Ze strony informacyjnej o studium 4-letnim:

Cytuj:
Nauczaną modalnością jest psychoterapia integratywna. Stanowi ona spójną i uzasadnioną teoretycznie syntezę modalności psychodynamicznej, poznawczej, behawioralnej, humanistyczno-egzystencjalnej w paradygmacie systemowym. Jak pisze jej protoplasta, R.Erskine: Psychoterapia integratywna koreluje konstrukty z odmiennych szkół teoretycznych w unikalną organizację idei i odpowiadających im metod interwencji klinicznej”.

Zarys programu - fragemt:
Cytuj:
Teoria rozwoju człowieka, patogeneza, diagnoza, czynniki leczące, techniki interwencji w podejściu poznawczym, behawioralnym, psychodynamicznym, humanistycznym, ericksonowskim, systemowym i integratywnym.
Podstawy naukowe metody konstelacji systemowych Berta Hellingera.

I dalej:
Cytuj:
Podstawy kierunków i metod psychoterapeutycznych m.in. takich jak psychoterapia integratywna, hipnoza kliniczna, metody poznawczo behawioralne, podejście M.H. Ericksona, E.L. Rossiego, D.Cheeka, Steva deShazera, B. Hellingera, terapia Gestalt, mindfulness, desensytyzacja kognitywna i innych metod wypracowanych w PIPI.

I teraz pytanie co to oznacza w praktyce :) ?
Zapewne na temat każdego kierunku można napisać elaborat, więc ja spróbuję to tak po chłopsku i trochę z groteską ;-)

1. Psychoanaliza - pacjent nieświadomie pije z wiaderka zamiast z kubka i analizujemy czy to efekt ścierających się w nim sił życia i śmierci; czy być może to z jego dzieciństwa (mama go przekarmiała); czy być może jego wewnętrzny SUPERTATA (Superego) jest za słaby, aby powstrzymać jego SUPERDZIECKO (ID) - a wynikiem tej walki jest jest broniące się swoimi mechanizmami EGO.

2. Terapia behawioralna - pacjent za każde picie z wiaderka ma za zadanie uderzyć się linijką po łapkach, a za wypicie z kubka kupić sobie ulubiony baton.

3. Terapia behawioralno-poznawcza - klient wytworzył sobie taki schemat myślenia, którego się sztywno trzyma i terapeuta daje mu zadanie obserwować napadające go gorące myśli "golnę sobie wiadereczko!" - potem w zeszycie w tabelce notuje - co czuł jak się to pojawiło, jak zareagowało jego ciało, jakie myśli się pojawiły i jak się zachował - nad schematem potem oczywiście popracuje z terapeutą.

4. Terapia humanistyczno-egzystencjalna - terapeuta nie mówi klientowi, że to źle że pije z wiaderka, próbuje postawić się w jego sytuacji i przeżywa to mocno ze swoim klientem. Oboje dążą do tego, by klient np. zaakcepotwał to że używa wiaderka.

5. Terapia systemowa rodzinna - klient odkrywa, że np. dzięki temu iż pije z wiaderka nikt nie podejrzewa jego rodziny o poważny problem który tam panuje np. alkoholizm, choroba. Terapeuta ustawia mu całą rodzinę, mając nadzieję, że poprawiając relacje w niej panujące - klient przestanie pić z wiaderka.

5a. Terapia hellingerowska - klient pije z wiaderka, ponieważ identyfikuje się ze swoim zmarłym dziadkiem lub wykluczonym kochankiem matki... W trakcie ustawienia mówi - "to nie jest moje wiaderko".
No ale Hellinger to wiadomo ;-)

5b. Podejście psychodynamiczne - pacjent pije z wiaderka, ponieważ obserwował całe życie ojca (a jakiś czas dzadka) jak ten też pił z wiaderka.

6. Terapia erickson'owska - terapueta wprowadzając pacjetna w trans często mówi do niego metaforą i na koniec daje mu zadanie "proszę na najbliższej imprezie zamiast kieliszków postawić ludziom kubki".
W duchu sobie myśli: "walnie jedno wiadro, schleje się, wyniosą mu pół chaty to się oduczy"

7. Praca z ciałem - np. A. Lowen - terapeuta kładzie pacjenta na stołku (tudzież stawia go w dwuznacznej pozycji typu na łamańca), nakazuje wyciągnąć ręce za głowę; po chwili napięcia ciało pacjenta zaczyna drgać i terapeuta zaleca myśleć o piciu z wiaderka.. pacjent może krzyczeć "DLACZEGO !!!??? DLACZEGO !!!???"

8. Gestalt - pacjent zyskuje bardzo ważną świadomość tego, że pije on z wiaderka i z terapeutą pracują nad jego emocjami.

Jeśli ktoś poczuł się urażony, to przepraszam za to potworne spłycenie :P. Tak, wiem, wszystkie te szkoły są bardzo wartościowe i dziękujemy ich twórcom.

No i jak to się integruje? Najważniejsze narzędzie pracy to terapeuta i jego relacja, więc posiłkuje się powyższym według tego co jego zdaniem najbardziej odpowiada w celu jak najszybszego uzdrowienia pacjenta.

Liczę na to, że ktoś bardziej zaznajomiony sprostuje moje błędy.

I pozostaje mi się modlić, żeby prowadzące "Kierunków w psychoterapii" oraz "Psychoanalizy" - tego nie zobaczyły.

"Jak by co to się wyprę... albo zgolę wąsa" - jak to wymyślił Adaś Miauczyński w Dniu Świra.

Pozdrawiam!

Zgłoś post
 Tytuł:
PostNapisane: N kwi 27, 2008 12:05 pm 

Serdeczne dzięki :D Mam już pewien pogląd na istotę rzeczy.
Proszę o dalsze informacje.

Zgłoś post
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 07, 2008 8:33 pm 
szacuneczek, Kuba.

Nie pokazuj tego prowadzącym zajęcia bo umrą ze śmiechu.
Chyba powinieneś to rozpowszechnić jako bryk.

tajemniczy anonim

Zgłoś post

Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 11, 2008 7:23 pm 

no nie, niesamowite, że w chcę Ci się tak wszystko sprawdzać.. fajnie, jesteś bardzo rzetelnym adminem :)

Zgłoś post
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 13, 2009 11:40 am 
Hmm... to bardzo pouczający watek :)
proponuję jednak Szanownej Admiralicji przenieśc go z działu PROFI do działu Psychoterapia.

Jednocześnie witam wszystkich Profitów ;)

Zgłoś post

Strefa czasowa: UTC + 1